Si të hiqni shpejt papillomat në shtëpi në fytyrë, qafë dhe pjesë të tjera të trupit

Papilloma në trup

Ndonjëherë është thjesht e nevojshme të hiqni një papillomë nëse duket joestetike. Rritje të tilla të pakëndshme mund të shfaqen në sqetull, në fytyrë, qafë dhe nën gjëndrat e qumështit. Ne ju tregojmë se si të hiqni papillomat në trup në shtëpi shpejt dhe në mënyrë efektive.

Ka raste kur vetë-mjekimi është thjesht i rrezikshëm.

Prandaj, para se të përdorni ndonjë mjet, duhet të konsultoheni me një mjek.

Shkaqet e papillomave

Shfaqja e rritjeve në qafë, në qepallë, nën sqetull ose në ijë shkakton virusin papilloma. Mund të transmetohet nga kontakti familjar, përmes lezioneve të vogla të lëkurës, si dhe përmes kontaktit seksual.

Për një kohë të gjatë, një virus i tillë mund të ekzistojë në trup pa simptoma. Me një sistem imunitar të dobësuar, ky infeksion mund të bëhet më aktiv.Faktorët që provokojnë rritjen e tyre përfshijnë:

 1. Dobësimi i trupit si pasojë e sëmundjeve të kaluara.
 2. Ndryshimet hormonale.
 3. Probleme me sistemin endokrin.
 4. Lodhje fizike.
 5. Sforcim nervor dhe situata stresuese.
 6. Përdorimi afatgjatë i barnave të caktuara me një efekt të fortë.

Në këtë rast, lytha duhet të jetë në gjendje të dallojë. Karakterizohet nga forma të rrumbullakosura dhe një diametër deri në 10 mm. Ngjyra e rritjes ndryshon nga mishi në kafe.

Mos harroni se nëse ndodh ndonjë ndryshim me akumulimin, atëherë nuk mund të vetë-mjekoni.

Pse keni nevojë të hiqni papillomat?

Sipas rishikimeve, është e nevojshme të hiqni një rritje të pakëndshme në trup vetëm nëse ndërhyn. Për shembull, fërkimet ndaj rrobave.

Mos harroni se një lyth mund të bëhet një burim i autoinfeksioneve. Përveç kësaj, ajo mund të rilindë, si dhe të bëhet burim infeksioni për të afërmit dhe miqtë.

Prandaj, në prani të rritjeve të tilla, duhet t'i nënshtroheni një ekzaminimi dhe, nëse është e mundur, të shpëtoni prej tyre.

Formacionet duhet të hiqen për dy arsye: kozmetike dhe mjekësore. Ato duken të shëmtuara, veçanërisht në fytyrë ose në sy, dhe gjithashtu mund të zhvillohen në formacione të rrezikshme.

Si të hiqni papillomat në trup në shtëpi dhe kur ato nuk mund të hiqen

Ju nuk mund të hiqni rritjet me mjete juridike popullore në raste të tilla:

 1. Ata rriten me shpejtësi dhe bëhen të zeza, të kuqe ose kafe.
 2. Ato janë të vendosura në mukozën e nazofaringit, në gojë, në qoshet e syve ose në qepallat.
 3. Me gjakderdhje, skaje të grisura dhe të lirshme.

Ju nuk mund ta hiqni papillomën me thikë ose gërshërë. Kjo do të bëjë që infeksioni të përhapet. Kjo metodë mund të çojë në vdekje. Ju nuk mund të fashoni papillomat në mënyrën e vjetër me ndihmën e fijeve dhe flokëve.
Formacionet që ndodhin në organet gjenitale mund të hiqen vetëm nga një gjinekolog.

Opsionet e trajtimit

Kur nuk ka dyshim se lytha është më e zakonshme, atëherë mund të përpiqeni ta hiqni atë në shtëpi. Si mund ta hiqni shpejt një grumbullim të tillë, mund të tregojë një specialist.

Për tërheqjen, përdoren metodat e mëposhtme:

 • terapi medikamentoze;
 • lëngje të bimëve mjekësore;
 • zierje me efekt terapeutik dhe vajra esencialë;
 • infuzione në alkool.

Droga nga farmacia për heqje në shtëpi

Mund të përpiqeni të hiqni rritjet me produkte farmaci. Ata shkatërrojnë strukturën e formacioneve, dhe gjithashtu parandalojnë ndarjen e qelizave.

Ju mund të përdorni këto barna:

 • kriopreparate;
 • medikamente;
 • produkte me bazë bimore.

Këto mjete nuk duhet të përdoren nëse natyra e formimit nuk është e qartë. Nëse lytha është malinje, atëherë heqja e saj do të sjellë vetëm dëm.

Si të hiqni papillomat në trup në shtëpi - përdorimi i kriopreparacioneve

Në veprimin e tyre, ato janë të ngjashme me azotin e lëngshëm dhe ngrijnë rritjen. Nga këto fonde vlen të theksohetnjë ilaç që përmban një përzierje të alkoolit dimetil dhe propanit.

Me të, ju mund të hiqni rritje të vogla apo edhe një lyth të varur.

Prodhohet në formën e një aerosoli. Përdoret nga jashtë, përbërja aplikohet me aplikues dhe aplikohet në10-30 sekonda.

Pas kësaj, ju duhet një pushim dy-javor. Nuk duhet të ketë më shumë se tre procedura të tilla.

Ky ilaç nuk lejohet për gratë shtatzëna dhe laktuese, pacientët me diabet mellitus dhe fëmijët nën 5 vjeç.

Një lyth më i madh mund të hiqet me një ilaç tjetër me përbërje të ngjashme. Kjo ju lejon të hiqni rritjet, diametri i të cilavederi në 7 mm.

Sipas rishikimeve, përdorimi i fondeve të tilla nuk sjell gjithmonë efektin e dëshiruar. Ka raste të dëmtimit të lëkurës së shëndetshme.

Prandaj, kur i përdorni, duhet të ndiqni udhëzimet.

Preparate bimore

Vlen të provoni ilaçe të bëra nga bimët me veti helmuese dhe kauterizuese.

Por në të njëjtën kohë, edhe me këto barna, nuk duhet të hiqni një lyth shumë të madh.

Provoni këto mjete:

 1. Vaji i ricinitndihmon me lythat shputore. Aplikohet në zonën e avulluar dhe mbulohet me suva sipër. Procedura që duhet ndjekurtë paktën 10 herë.
 2. Mund të përdoretilaç me celandine. Para se të përdorni ilaçin, duhet të lubrifikoni lëkurën rreth rritjes me një krem të yndyrshëm. Përbërja aplikohet me një shkop të veçantë. Kjo procedurë është mjaft e dhimbshme.
 3. Acidi salicilikaplikohet në papillomë para gjumit, dhe në mëngjes përbërja lahet. Trajtojeni kështu për një muaj.
 4. Një ilaç që përmbanacid salicilik, vaji i pemës së çajit dhe vaji i kastorit. Agjenti shpërndahet në një shtresë të hollë në formacion. Procedura duhet të përsëritet2-3 herë.

Preparate mjekësore

Këto barna përfshijnë barna me efekte kauterizuese dhe mumifikuese. Më shpesh ato përmbajnë acide, alkale dhe etanol.

Pra, këtu janë barnat kryesore:

 1. Ilaçi i podofilotoksinëspunon vetëm në lythat. Aplikohet me një aplikues special dy herë në ditë për tre ditë. Kursi i trajtimit mund të kryhet jo më shumë se 4 herë.
 2. Një zgjidhje që është një ilaç me efekt kauterizimi. Ai përmbanfenolit dhe trikresolit.
 3. Më shumëanalog i butëmjeti i mëparshëm. Aplikohet disa herë radhazi me shkop. Për të parandaluar dëmtimin e lëkurës së shëndetshme, ajo duhet të trajtohet me një përbërje të veçantë.
 4. Një medikament që shitet vetëm me recetë, pasi përmbanacide të ndryshme. Nëse përdoret gabimisht, mund të shkaktohen djegie.
 5. Laps që përmban nitrat argjendi. Kjo ju lejon të kauterizoni papillomat, dhe gjithashtu shkatërron bakteret. Përdoret jo vetëm për lythat, por edhe për të çara, plagë dhe dëmtime të tjera të lëkurës.

Heqja e papillomave me mjete juridike popullore

Ka edhe mënyra popullore për t'u marrë me rritjet. Ju mund të përdorni sapun lavanderi ose katran.

Për ta bërë këtë, një pjesë e zbutur aplikohet në zonën e prekur për gjysmë ore. Pas kësaj, ju duhet të hiqni të gjitha mbetjet.

Gjithashtu përdoren metodat e mëposhtme:

 1. Trajtimi me aloe. Në këtë rast, çarçafi pritet dhe aplikohet në zonën e sëmurë, dhe sipër vendoset një fashë.
 2. Ju mund të bëni kube akulli nga lëngu i celandinës dhe gjithashtu të aplikoni në rritjen.
 3. Kauterizimi kryhet me vaj të pemës së çajit në formën e tij të pastër. Në këtë rast, përbërja duhet të aplikohet në pikë për të shmangur djegiet.
 4. Vlen të provoni të bëni një përzierje hudhre me ndonjë krem.
 5. Një ilaç i zakonshëm për heqjen e papillomave është celandine. Mund të përdoret për trajtimin e rritjeve në bark dhe pjesë të tjera të trupit.

Tregoni kujdes ekstrem kur përdorni mjekësinë tradicionale. Mos harroni se ato nuk duhet të merren nga goja dhe nuk duhet të lejohen të hyjnë në mukozën.

Celandine - një bimë popullore për heqjen e papillomave

Parandalimi i papillomave

Si terapi shtesë dhe për të parandaluar rikthimin, nevojiten masa parandaluese.

Këtu ata janë:

 1. Bëni një ekzaminim periodik për papillomaviruset.
 2. Nëse ka vatra të rritjeve të tilla, atëherë duhet të kontrolloni rritjen dhe ndryshimin e tyre në formë.
 3. Përdorni masa të veçanta mbrojtëse gjatë marrëdhënieve seksuale, si dhe shmangni marrëdhëniet rastësore.
 4. Forconi vazhdimisht sistemin tuaj imunitar, hani siç duhet dhe forcohuni.

Në disa raste, përdoret edhe vaksinimi kundër një sëmundjeje të tillë.

Nëse formacionet nuk trajtohen në kohë, ato mund të bëhen burim infeksioni ose të fillojnë të rriten.

Për të hequr qafe përgjithmonë probleme të tilla, vizitoni një dermatolog i cili do të bëjë një diagnozë të saktë.